Sposób na kontrolowany wywóz śmieci


Zbliża się okres kiedy to gminy przejmą władzę nad śmieciami. Dotąd i jak na razie jeszcze przez kilka miesięcy decyzje w sprawie wywozu odpadów będą podejmowali mieszkańcy. Potem zajmą się tym samorządy. Czy zauważą potrzeby i możliwości mieszkańców?

Od przyszłego roku wchodzi w życie nowa,dyrektywa UE, która wymaga przedstawienia planu zmniejszenia produkcji śmieci, które nie podlegają recyklingowi, a także wdrożenia szczelnego systemu gospodarki odpadami.
Mieszkańcy nie będą już podpisywać indywidualnych umów z firmami na wywóz śmieci, tylko wnosić opłatę do gminy. Metody naliczania tej opłaty zostały zapisane w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Więcej na temat...

Samorządy zastanawiają się w jaki sensowny, sprawiedliwy i w miarę delikatny sposób to zrealizować, aby nie spowodować zamieszania oraz niezadowolenia z nowego systemu gospodarki odpadami. Przecież ma być on lepszy niż poprzedni,ale zanosi się na to, że będziemy płacić znacznie więcej niż do tj pory. Narzucone reguły naliczania opłat spowodują niezadowolenie mieszkańców. Wielu twierdzi,że jeżeli zostaną wybrane przez samorządy zbyt wygórowane opłaty - nie będą ich płacić. Cytat: "Nie będę płacić za pusty kosz, bo ktoś się chce wzbogacić moim kosztem".
Poszukiwane są drogi, sposoby, metody i pomysły jak rozwiązać zbliżający się problem. Z pomocą przychodzi nam elektronika i informatyka.
Te innowacyjne rozwiązania zastosowały już niektóre gminy, a mieszkańcy je zaakceptowali i są z nich zadowoleni.

Chipy elektroniczne na pojemnikach na śmieci - krótki filmik pokazujący jak można rozwiązać problem płacenia za śmieci. (źródło: http://tvp.info/serwis-info)


Więcej na temat...


Więcej na temat...

Więcej na temat...

Więcej na temat...

Więcej na temat...

Więcej na temat...


Do końca stycznia 2013 mają zostać przyjęte przez samorządy wszelakie zasady i przepisy dotyczące gospodarki odpadami oraz opłat z nimi związanymi.
Prosimy o komentarze.2012-09-05 20:06
Komentarze: 2  

 


Licznik: 533411, teraz stronę przegląda osób:6,   Starcza serwis - admin , kontakt: zbyszeka@starcza.eu