Starcza 2006 - serwis lokalny gminy Starcza - www.starcza.eu - www.nasza-gmina.eu - nie przeglądasz, nie wiesz

Przekierowania:


Informacje o pogodzie

Najlepsze częstochowskie strony

Urząd Gminy

Europejski Rejestr Pojazdów

Europejski Rejestr Dłużników

Instytut Pamięci Narodowej

RIO - info

ZOZ - info

Apteki - info

Nasza szkoła - serwis

Szkoła - inne

Organizacje pożytku publicznego - info

Policja - info

Polski Serwer Prawa

Sąd Rejonowy w Częstochowie

Nieruchomości/
mieszkania - info


Bank- info

Częstochowa - info

Częstochowa2 - info

Częstochowa - serwis

Starostwo Powiatowe - info

Śląski Urząd Wojewódzki
w Katowicach


Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Główny Urząd Statystyczny - informuje

Ośrodek Doradztwa Rolniczego


Katalog stron katalog stron
Katalog stron


'www.starcza.eu' -  *  serwis ogłoszeń, wyszukiwarki pracy - spróbujmy poszukać - Nowe pozycje w dziale - ' Żyć łatwiej' z zakresu prawa pracy,   'media-serwis' - drogowskazem do wielu mediów...   Włącznie z prasą, radiem, telewizją oraz telewizją interaktywną TVP.   W dowolnej chwili możesz obejrzeć programy telewizyjne i serwisy informacyjne, reportaże, filmy, sport i inne.  W dziale 'Żyć łatwiej' znajdziesz między innymi : Ceneo - porównywarkę cen i lokalizator zakupów, wiszukiwarki numerów telefonów i inne , Spórz na menu z lewej strony ekranu - jest tam wiele interesujących linków
  Info | Strona główna | Media-serwis | Żyć łatwiej | Ekologiczna Starcza | Forum serwisu | GPSTurysta
Nowy rok, nowy budżet, nowe ceny, nowe płace i przepisy
Z nowym rokiem wszystko nowe. Z jednej strony dobre z innej złe. Zgodnie z przewidywaniami w górę poszły przede wszystkim ceny . Zdecydowano się również podnieść wysokość minimalnego wynagrodzenia, które otrzymuje wielu zatrudnionych.

Wszystko podąża w kierunku UE: kraje, ludzie, waluty, ceny. Pora więc aby też to zrobiły płace.
Od 1 stycznia 2008 r. płaca minimalna brutto wzrośnie z 936 zł do 1126 zł (wzrost netto o prawie 150 zł). Właśnie tego podwyższenia płacy minimalnej oczekiwało chyba wielu, którzy pobierają za pracę wynagrodzenie obliczane na podstawie jej wysokości. Jakoś tych umów o pracę z wynagrodzeniem minimalnym nie możemy się pozbyć z polskiego krajobrazu pracy. Fachowcy w wieku 40-50 lat już niestety nie mogą sobie na takie umowy pozwolić, bo emerytura już za pasem.
Też od stycznia będziemy płacić niższą (6 procent zamiast 10 proc.) składkę rentową: pracownicy w wysokości 1,5 proc. pensji brutto, pracodawcy zaś - 4,5 procent. Było 3,5 i 6,5 proc. Obniżki te spowodują wzrost pensji: przy zarobkach rzędu 1000 zł miesięcznie o około 20 zł na miesiąc, a przy średniej krajowej, (czyli 2500-3000 zł ) - o około 50 zł. Tyle samo z tego tytułu zyskują też pracodawcy.
W sumie zmiany te spowodują wzrost wynagrodzeń wielu zatrudnionych.
Co istotne, jeśli pracodawca wypłaca grudniową pensję w styczniu, jej także dotyczy podwyżka.
Jak widzą naszą gminę z zewnątrz?
Powyborcza Starcza jest taka sama jak przedwyborcza. Już te słowa dają do myślenia - że ktoś zauważył, że w gminie w pewnych kierunkach nic się nie zmienia.
Przy zadbanej głównej ulicy - Szkolnej - jest kilka sklepów, apteka, bank, szkoła. Kawiarni czy pubu nie było przed wyborami i nie ma teraz. Przy ładnej pogodzie młodzież przesiaduje wieczorami na schodach przedszkola, a starsi śmieją się wtedy, że młodzi poszli do amfiteatru. Jesienią i zimą w 'amfiteatrze' bywa zbyt chłodno, więc nawet taka atrakcja odpada.

Komentarz: nawet już kilkadziesiąt lat wstecz w Starczy był klub dla młodzieży , a w dobie postępu i rozwoju cywilizacji go nie ma.
Pytają niektórzy - ten 'amfiteatr' to przejaw postępu, zacofania, czy braku zainteresowania? Przed udzieleniem odpowiedzi należałoby najpierw zadać pytanie - czyjego?Wybory uzupełniające do Rady Gminy w Starczy
Zostały one zarządzone na dzień 25.11.2007r.
W niedzielę 25 listopada 2007r. odbyły się wybory uzupełniające do Rady Gminy Starcza w okręgu wyborczym Nr 3, w skład, którego wchodzi miejscowość Rudnik Mały. Przy niskiej frekwencji - 26,22% mieszkańcy Rudnika Małego zdecydowali, aby Elżbieta Musik reprezentowała ich w radzie gminy.Rewolucja biletowa w MPK - karty elektroniczne
Częstochowa nie jest pierwszym miastem, w którym papierowe bilety - sieciówki zastępowane są elektronicznymi kartami.
Mamy już plastikowe karty w bankach, służbie zdrowia, telekomunikacji, teraz będą u nas w komunikacji. Pasażerowie będą się też musieli przyzwyczaić do kilku innych nowych zasad - np., że kartę muszą mieć osoby, jeżdżące dotąd za darmo, oraz że plastikową sieciówkę trzeba... kasować. MPK chce bowiem wiedzieć, ile osób jedzie każdym kursem. Sierpień stanie się pierwszym miesiącem, od którego obowiązywał będzie bilet elektroniczny.


Tegoroczny FESTYN RADOŚCI w STARCZY
Dnia 10.06.2007r. na terenie OSP w Starczy zorganizowano kolejny FESTYN RADOŚCI.
'Festyn Radości' to wspólne przedsięwzięcie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum realizowane przy wsparciu rodziców i społeczności lokalnej. W minioną czerwcową niedzielę zaprosiliśmy mieszkańców gminy i okolicy na wspólną zabawę. Zaprezentowano program muzyczny, wokalny, rozrywkowy, to, co osiągnięto w całym roku szkolnym, podzielono się sukcesami nowościami i nowymi osiągnięciami. Pogoda nie spłatała nam figla (po raz pierwszy) i impreza się udała. Nawet zabawa odbyła się na świeżym powietrzu.
Rozwinięcie tematu i kilka fotek z festynu.


Więcej o naszej szkole - przycisk (więcej) poniżej.
Czwarta sesja Rady Gminy Starcza, bieżącej kadencji
Dnia 30.03.2007r. w Urzędzie Gminy w Starczy odbyła się pierwsza w tym roku sesja Rady Gminy Starcza najnowszej kadencji, a czwarta w sumie sesja nowej Rady Gminy.
Można by powiedzieć sesja podsumowywująca rok ubiegły i pozwalająca spojrzeć wstecz z perspektywy czasu oraz wyciągnąć wnioski z tego, co było dobre a co złe dla naszej gminy w roku minionym.
Przedstawiono sprawozdania z działalności ośrodków, organizacji i instytucji funkcjonujących na terenie gminy. Przeanalizowane i zatwierdzone zostały zmiany w budżecie bieżącego roku, nowe uchwały, sprawy różne i wnioski radnych.
Przyjęty porządek obrad w rozwinięciu tematu.
Sprawa Ekotopu znów na forum
Firma Ekotop prawdopodobnie straci prawo do gospodarowania odpadami, ale nas interesuje przede wszystkim usunięcie szkodliwych odpadów z terenu po byłej bazie SKR w Rudniku Małym.
Do tej pory nie wiadomo, co znajduje się jeszcze w magazynach zajmowanych przez
w/w firmę w obiekcie dzierżawionym na terenie gminy Starcza, gdzie miał to być według umowy i szyldu - skład opału i skupu złomu a stał się składem niebezpiecznych odpadów przeznaczonych do utylizacji i utrapieniem dla mieszkających obok ludzi.

www.starcza.eu
Dla ułatwienia zapamiętania i wpisywania, zapewniliśmy nowy prostszy europejski adres do naszego serwisu .

Zapewne łatwiej się kojarzy taki adres, łatwiej go zapamiętać i wpisać w pole adresu przeglądarki internetowej. www.starcza.eu


Statueteki Starosty Częstochowskiego
Pracująca pod przewodnictwem starosty Andrzeja Kwapisza kapituła spośród 58 wniosków o przyznanie Statuetek Starosty Częstochowskiego "Za wybitne zasługi dla powiatu" za rok 2006 wybrała 35 nominowanych do finałowej walki o to prestiżowe wyróżnienie.
Przyznawane w siedmiu kategoriach: oświata, kultura, sport i turystyka, samorządność, przedsiębiorczość, zdrowie i opieka społeczna oraz inne szczególne osiągnięcia. Decyzję o tym, którzy z nominowanych otrzymają statuetki, podejmie starosta i ogłosi ją podczas wielkiej Gali w Filharmonii Częstochowskiej, która odbędzie się 17 lutego br.
Serwis lokalny - informacje
Co to ma być? - zapyta ktoś. Odpowiadamy: baza wiedzy, żródło rzetelnej informacjii.
W związku z niedoinformowaniem naszej społeczności lokalnej odnośnie wielu spraw i problemów jej dotyczących, postanowiliśmy uruchomić ten właśnie serwis lokalny, który będzie przekazywać chociaż część informacji bezpośrednio do mieszkańców. Informacji, które powinny być wszystkim zamieszkałym na terenie Gminy Starcza znane. Niestety tak nie jest. Informacje, nie docierają do zainteresowanych i nikt tym się specjalnie nie przejmyje. Wygląda na to, ze pochwala się opinię - "Im mniej ludzi wie co trzeba na dany temat , tym lepiej".
Postaramy się pomóc w przekazywaniu informacji w obydwu kierunkach, czyli do i od mieszkańców. 

Zamiar wybudowania marketu, czyli obiektu handlu wielkopowierzchniowego w Starczy
Pojawiła się propozycja budowy obiektu handlu wielkopowierzchniowego u nas. Brak szczegółów, jakiej to nabyć firmy i w którym miałby powstać miejscu. Powiedziano tylko, że pomiędzy Starczą i Klepaczką, ale czy to prawda ...?

Niestety wszystko okryte jest wielką tajemnicą, - bo mogłoby się potoczyć wbrew woli naszego wójta. Nie ujawnił on nawet radnym konkretnych informacji dotyczących przyszłego obiektu, ale chciałby, aby radni zaakceptowali propozycję. Czyli radni praktycznie nic nie wiedzą a wójt chce, aby poparli jego propozycję w ciemno. Zapytany o szczegóły odpowiadał wymijająco. Stwierdził, że więcej informacji poda na sesji przed głosowaniem propozycji - dosłownie śmieszne. Jest to celowe ukrywanie informacji przed radnymi, aby ci wiedzieli jak najmniej. Jest wtedy szansa, że ci bardziej dociekliwi, nie ujawnią niechcianych rzeczy, nie dogrzebią się do informacji i dokumentów, które nie powinny ujrzeć światła dziennego.
Jak rada może podejmować tak poważne decyzje nie posiadając szerokiej informacji na temat, pochodzącej z różnych Ľródeł, wiedząc tylko tyle, co chciał wójt, aby radni wiedzieli? Bez konsultacji z mieszkańcami, których przecież reprezentują nie powinni podejmować takich decyzji.

Decyzje podejmuje się jak jest wszystko jasne, a nie wykorzystując niewiedzę innych.
Kto tu, w tej gminie kogo wodzi za nos i kto tu w końcu rządzi?Wszystkiego najlepszego, dużo szczęścia i radości w nowym 2008 roku
Rok się kończy i następny już stoi za progiem. Sylwester, przełom roku, noc zabaw i szaleństw - więc niech te ostatnie godziny przemijającego i pierwsze nadchodzącego roku będą dla nas najweselszymi z zapamiętanych.

Mamy nadzieję, że Noc Sylwestrowa pozwoli Państwu dodać uśmiechu i zapomnieć o trudach dnia codziennego. Niech następujący po nim Nowy Rok rok będzie dla wszystkich radosny i szczęśliwy.

Co z naszą regionalną służbą zdrowia?
Kto wyleczy Cię podczas strajku?   W piątek minął zadeklarowany przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy termin składania dyrektorom szpitali wypowiedzeń umów o pracę. Przed tygodniem w naszym regionie odejście deklarowało około 250 lekarzy, ponad połowa zatrudnionych. Co mają zrobić chorzy?
W wielu szpitalach i przychodniach już na przywitanie widzimimy napis 'STRAIK'. Niestety choroby strajków nie uznają i atakują bez względu na nie. Dla licznego personelu medycznego i dla wielu pacjentów czas świadczeń się zatrzymał . Co mają więc zrobić ci chorzy potrzebujący teraz pomocy medycznej , płacący reguralnie składkę na NFZ.?
Czyżby wiele placówek medycznych miało by po okresie wypowiedzenia zostać bez połowy personelu?

Kto wyleczy Cię podczas strajku? Spis poradni specjalistycznych, które podpisały kontrakt z NFZ. Tamtejsi lekarze nie strajkują.
Kto Cię wyleczy - wykaz placówekMało a nawet brak w tym roku kandydatów na ławników
Tylko do końca tego miesiąca (czerwca) można zgłaszać kandydatów na ławników sądowych. Czasu pozostało więc już niwiele.
Nowe przepisy i wymagania dotyczące kandydatów na ławników w sądach, które trzeba spełnić, chyba zniechęciły wielu chętnych do pełnienia tej funkcji. W tym roku to nie jest to co widzieliśmy cztery lata temu, kiedy było wiele osób zainteresowanych. Teraz może się zdarzyć, że zostaną wolne miejsca ławników .


Wystartowała telewizja interaktywna w TVP
Telewizja wyboru programu do oglądania przez użytkownika w dowolnej chwili. Zostajemy uwolnieni od siedzenia przed telewizorem o konkretnej godzinie emisji programu.

Cały czas brakuje nam czasu aby obejrzeć jakiś program, film, reportaż lub nawet wiadomości w telewizjii, a niejednokrotnie o obejrzeniu ulubionego programu zapominamy i co wtedy ? Najczęściej była to już niodwracalna strata. I tu z pomocą przychodzi nam telewizja interaktywna ...

Internetowy system rezerwacji kolejki
w urzędzie już funkcjonuje
Idziemy z postępem. Rozpoczął działanie ELEKTRONICZNY SYSTEM KOLEJKOWY - internetowy system rezerwacji terminu wizyty w Urzędzie Miasta w Częstochowie.
Powoli zaczyna wkraczać postęp do naszych urzędów. Zaczynamy doceniać nasz czas, a raczej jego brak. Po co iść do urzędu i czekać tam godzinę lub dwie a może i więcej w kolejce na załatwienie sprawy, jak możemy sobie zarezerwować tam wygodną dla nas porę i załatwić wszystko w 15 minut. Zapewni nam to zdalny, internetowy system rezerwacji kolejki działający już w Urzędzie Miasta w Częstochowie. Powoli może doczekamy się go także w innych instytucjach i urzędach takich jak ZUS, czy PZU. Więcej szczegółów, rezerwacja i opis pod linkami poniżej.


Częstochowa bez środków z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Z podziału 142,5 miliona euro środków unijnych, jakie województwo śląskie otrzymało z w/w ministerstwa, Częstochowa została wyłączona.

Województwo śląskie jest jednym z czterech wśród których rozdzielono kwotę 570 mln euro.
ARCHIWUM ...


 442177 , osób online: 21 Starcza ® serwis 2006 Kopiowanie © zabronione    kontakt: zbyszek@starcza.eu