Aktualnosci serwisu

 
Dzień Ziemi - sprzątanie Naszej Małej Ojczyzny
Sprzątamy naszą gminę ze śmieci pozostawionych w miejscach, gdzie ich nie powinno być. Nasze lasy, ścieżki, miejsca spacerów i odpoczynku niestety stały się punktami pozostawiania odpadków i śmieci.
Tegoroczne obchody Dnia Ziemi są mobilizacją do walki z odpadami tworzyw sztucznych. Aby nasze wędrówki po gminie były dla nas radością i przyjemnością, miejsca spacerów powinny być czyste i zadbane. Lokalne stowarzyszenie "Ekologiczna Starcza" organizuje w sobotę 21.04.2018 r. sprzątanie naszej gminy.
Zapraszamy wszystkich do udziału w akcjii sprzatania - mieszkańców, radnych i organizacje lokalne.
Zbiórka w altance naprzeciw oczyszczalni ścieków o godz 9:30.
Więcej szczegółów w dokumentach poniżej.Będą do odbioru sadzonki drzew a po akcji piknik.
Przypominamy jeszcze o mapie miejsc zaśmieconych, na której można wskazać miejsca zalegania odpadków w terenie - przez dodanie tego miejsca do mapy.

Stopniowo będziemy oczyszczać miejsca wskazane przez mieszkańców na mapie. Warto więc dodać zauważone miejsca zalegania śmieci.
Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji.

Akcja zakończyła się sukcesem - udało się usunąć wiele śmieci z wielu miejsc terenu. Poniżej więcej informacji na jej temat (kliknij w obrazek).  
--------------------
Kolejna sesja Rady Gminy Starcza
Dnia 04.04. 2018 odbędzie się XXVI sesja rady gminy.
W programie tematy wyborów, gospodarki niskoemisyjnej, rewitalizacji i sprawy różne.

Szczególy, program i tematy przewidziane do omówienia, przegłosowania i przedyskutowania przedstawiono poniżej.

Zapraszamy mieszkańców.
--------------------
Przygotowanie do sprzątania świata i gminy - mapa
Wiosenna pora roku odkryła przed nami w terenie masę znajdujących się śmieci i odpadków wyrzuconych wprost na łono przyrody. Rozpoczynamy przygotowania do posprzątania naszego zaśmieconego świata.
Lokalne stowarzyszenie "Ekologiczna Starcza" rozpoczęło działania w kierunku sfinalizowania tej akcji.
Przygotowane zostały mapy: fizyczna w szkole i elektroniczna w internecie gromadzące informacje o dzikich wysypiskach w naszej gminie. Mapę elektroniczną można uruchomić klikając w menu Lokalne/Mapa zśmiecenia gminy
i dodawać do niej znane nam miejsca zaśmiecone. Jak to robić można przeczytać w Pomocy mapy. Zachęcamy wszystkich do dodawania miejsc, w których są śmieci a ich tam nie powinno być.
Wyznaczony został dzień akcji sprzątania na sobotę 21.04.2018 r.

  
--------------------
Odnawialne źródła energii dla mieszkańców Gminy Starcza
Gmina Starcza ma zamiar złożyć do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego wniosek o dofinansowanie na realizację projektu grantowego, dotyczącego odnawialnych źródeł energii i gospodarki niskoemisyjnej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.
Granty dotyczą realizacji wielu celów gospodarki niskoemisyjnej, między innymi obejmują:
- instalacje fotowoltaiczne
- instalacje solarne
- pompy ciepła powietrza
- kotły na biomasę
Nasz urząd nie wie co na temat powyższy sądzą mieszkańcy i jaką mają o tym opinię.
Wójt zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych. Tylko co konsultować - jak większość nie wie o co chodzi.
Wiedza mieszkańców na temat powyższego przedsięwzięcia jest minimalna lub nawet zerowa.
Należałoby więc zwołać zebranie i przedstawić temat bliżej wszystkim. Potem oczekiwać konsultacji.
Coś tu nie gra w kolejności lub chodzi o brak konsultacji.
Co inni piszą na temat?...kliknij...

--------------------
Czy można zapobiec nieszczęśliwym wypadkom na skrzyżowaniach w naszej gminie?
Kolejny nieszczęśliwy, tragiczny wypadek na skrzyżowaniu w gminie Starcza. Ostatnio jest ich u nas aż nadto. Co jest powodem i co można zrobić aby im zapobiec? Ile jest w tym winy kierowców a ile czynników od nich niezależnych?
Dziś 05.03.2018 r. po godz 9:30 na skrzyżowaniu obok kościoła w Starczy doszło do kolejnego wypadku drogowego. Tragicznego zderzenia samochodu ciężarowego jadącego ulicą Targową z samochodem osobowym wyjeżdżającym z ulicy Szkolnej i potrącenia pieszej przy przejściu dla pieszych na ulicy Gminnej. Zaistniała konieczność interwencji Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zginął kierowca samochodu osobowego.
Od pierwszego wypadku w tym miejscu zmieniło się niewiele, chociaż mówi się, że trzeba zamontować spowalniacze, dodatkowe znaki i inne elementy. Musi ktoś zginąć, aby coś się skutecznie zmieniło. W Nieradzie też tak było, ale po zamontowaniu spowalniaczy ostatnio nie słychać tam o wypadkach. Idzie wiosna i ruch samochodowy dopiero zaczyna się wzmagać, więc...

Co inni piszą na temat?...kliknij...Link wideo i video poniżej:
Co inni piszą na temat?...kliknij...


--------------------
Bezpłatny system powiadamiania SMS w gminie Starcza
Urząd Gminy Starcza uruchomił bezpłatny mobilny system powiadamiania i ostrzegania SMS. System jest odpowiedzią na brak skutecznego sposobu kontaktu urzędu gminy z mieszkańcami.
Jesteśmy jedną z gmin posiadających w tej chwili taki system. Wielka w tym zasługa lokalnego stowarzyszenia "Ekologiczna Starcza". Rejestrując się w systemie zyskujesz powiadomienia i informacje na bieżąco wprost z systemu powiadamiania na twój telefon.
Aby się zarejestrować:
1. Wyślij SMS o treści: Tak.scz1601 na numer: 661 000 112
2. Przy pierwszej rejestracji do systemu zapoznaj się z Regulaminem i odeślij SMS* o treści: ZGODA
3. Jeśli dokonasz poprawnej rejestracji otrzymasz SMS z potwierdzeniem
4. Jeśli chcesz się wypisać z serwisu wyślij SMS* z kodem: Nie.scz1601 na numer 661 000 112

lub zajrzyj na stronę: Co inni piszą na temat?...kliknij...

Koniec z wymówką: "Nie wiedziałem". Można będzie, co najwyżej powiedzieć: "Nie chciałem wiedzieć".
--------------------
Nowe umowy o dostarczaniu wody i odprowadzaniu ścieków
Dotarły do nas do podpisu nowe umowy. Wielu z mieszkańców zastanawia się - co tak znów pojawiły się nowe umowy? Taki stan rzeczy przeważnie nie wróżył nic dobrego. Nowe umowy najczęściej były zapowiedzią podwyżek opłat za wodę i odprowadzanie ścieków.
Podwyżki i tak były regularnie co roku, ale nowych umów nie było corocznie.
Otóż zmieniła się w ubiegłym roku ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
Krótko mówiąc: stawki za ścieki i wodę ustalane są teraz na trzy lata - znaczy, że przez kolejne dwa lata nie wzrosną jak to było do tej pory. Stawki będą kontrolowane i zatwierdzane przez regionalne zarządy gospodarki wodnej. Porównując nasze lokalne stawki opłat dzisiejsze i sprzed kilkunastu lat zauważymy ich wzrost około 100 procentowy.

Stawki aktualnie obowiązujące są w dokumencie:
Co inni piszą na temat?...kliknij...
Podstawowe zmiany jakie wprowadzono do ustawy są pod adresem:
Co inni piszą na temat?...kliknij...

Co inni piszą na temat?...kliknij...

--------------------
Czy będzie w naszej gminie kolejny przekaźnik telefonii komórkowej?
Potwierdziły się informacje o zamiarze wybudowania w gminie Starcza następnego przekaźnika telekomunikacyjnego. Byłby to już piąty przekaźnik w tak małej gminie. Najmniejsza gmina - najwięcej stacji bazowych telefonii komórkowej.
Żadna z naszych gmin ościennych, które są kilkukrotnie większe od naszej, nie ma na swoim terenie tylu przekaźników. Już to przerabialiśmy.
Wraca do nas problem z roku 2008. Tutaj przypomnienie jak to wyglądało 10 lat temu. Kto pozwala na takie zagrożenie zdrowia a nawet życia mieszkańców?
Czy nasza gmina nie może istnieć bez inwestycji antyekologicznych i szkodliwych dla zdrowia?
Inne gminy inwestują w turystykę, rekreację ekologię i czyste środowisko. Nasza gmina i jej władze podążają w kierunku wręcz odwrotnym. Podążanie takim tropem nigdy nie doprowadzi do rozwoju Gminy Starcza.
Badania przeprowadzone w 2004 roku, w Izraelu udowodniły i potwierdziły - aż czterokrotnie wyższą zależność występowania nowotworów i skrócenie życia aż o 10 lat, z mieszkaniem w okolicy nadajnika. Zobacz materiały poniżej.

Co inni piszą na temat?...kliknij...

Więcej na temat...
  
--------------------
Nowa komunikacja publiczna na terenie gminy Starcza
Potwierdzone zostały pogłoski o zmianie podstawowego przewoźnika transportu publicznego. Urząd Gminy Starcza poinformował oficjalnie o zmianie firmy transportu osobowego. PKS zostaje zastąpiony prywatną firmą transportową.
Wójt Gminy Starcza podaje do informacji mieszkańców, że od 1 marca 2018 roku komunikację publiczną na terenie gminy i do Częstochowy obsługiwać będzie prywatna firma: P.P.H.U. „UNI-METAL” Koniecpol.
Zmiana przewoźnika ma na celu poprawę i usprawnienie komunikacji. Czy tak będzie przekonamy się wkrótce. Już od początku roku po pojawieniu się informacji o zakończeniu obsługi wielu linii przez PKS, mieszkańcy zadawali często pytanie: "Kto nas teraz będzie dowozić do pracy, szkoły?". Pojawiała się niepewność i brak oficjalnej informacji. Teraz zostało pytanie - "Czy nowy transport spełni oczekiwania mieszkańców? "
Co inni piszą na temat?...kliknij...

Rozkład kursowania na linii: Starcza-Częstochowa (ważny od 5 marca 2018) poniżej:

lub do pobrania:
Plik do pobrania 1.03MB

Poniżej jeszcze rozkład kursowania na linii:Tarnowskie Góry-Częstochowa:
Co inni piszą na temat?...kliknij...
Na stronach gminy:
Co inni piszą na temat?...kliknij...
Co inni piszą na temat?...kliknij...
Wyborcza pisze:
Co inni piszą na temat?...kliknij...


  
--------------------
Nowa wersja serwisu od 1 lutego
Serwis Starcza 2006 istnieje od 2006 roku. Przechodził różne modyfikacje i zmiany. Nadszedł czas na jego grubszą modernizację i dostosowanie go do urządzeń mobilnych.
Od 1 lutego została uruchomiona nowa wersja serwisu., dostępnego również na urządzeniach mobilnych. Ponieważ serwis istnieje już ładnych kilka lat, archiwizacja materiałów z lat minionych zajęła sporo czasu. Jednak nasze archiwa zawierają wiele interesujących informacji, filmików i fotek. Serwis nie jest jeszcze w pełni skompletowany, ale stanie się to w najbliższym czasie.
W nowej zakładce "Ekologiczna Starcza" pojawiać się będą informacje lokalnego stowarzyszenia. Wasze uwagi i komentarze pozwolą usprawnić serwis.
  
--------------------
     

 
Licznik: 447881, online osób:6,   Starcza 2006 , kontakt: zbyszek@starcza.eu